Bizimle İletişime Geçiniz

Adres

İsa Divanlı Mah. Sarayaltı cad. Yağcı Ali Efendi Sit. B Blk. No: 2 (Eski Çarşı Polis Karakolu Arkası) Dulkadiroğlu / K.MARAŞ
Image

Periodontoloji(diş eti tedavisi) nedir?

Diş eti hastalıkları bizim toplumumuzda çok sık görülen ancak çok da bilinçsiz olduğumuz sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Periodontal hastalıklar dişeti ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıklardır. Bu hastalıklar erken dönemde teşhis edildiklerinde kolay ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilirler.

Sağlıklı dişeti, portakal kabuğu gibi hafif pürüzlü, diş ile olan sınırı düzgün bir hat halinde ve pembe renkli bir görünümdedir. Sağlıklı diş eti fırçalarken veya yemek yerken kanamaz.

Periodontal hastalıklar dişeti iltihabı (gingivitis) ile başlar. Bu erken dönemde dişetleri kanamalı, kırmızı ve hacim olarak büyümüştür ancak kişiye çok fazla rahatsızlık vermeyebilir. Tedavisi bu aşamada çok daha kolay ve geri dönüşü hızlıdır. Ancak tedavi edilmezse hastalık periodontitise ilerleyerek dişeti ve dişleri destekleyen alveol kemiğinde de geri dönüşümsüz hasar oluşturabilir.

Periodontitis, periodontal hastalıkların daha ilerlemiş bir safhasıdır. Dişleri destekleyen dokularla birlikte alveol kemiğinde hasar oluşur. Alveol kemiğinde erimeler başlarken mevcut diş taşlarının varlığıyla diş etlerinde de ciddi çekilmeler olabilir. Hastalık ilerledikçe dişler sallanmaya başlar, hatta  hiçbir çürük yokken dişleri tutan kemik kalmadığı için dişler çekime gidebilir.

Diş Eti Hastalığının Belirtileri

  • Kanama,
  • Dişetinde şişme ve kızarma,
  • Dişetinde çekilme ve açığa çıkan kök yüzeylerinde hassasiyet,
  • Dişeti kenarlarında veya dişler arasında, diş taşlarına bağlı olarak görülen siyah alanlar,
  • Diş ile dişeti arasından gelen iltihap,
  • Dişlerde görülen sallanmalar, uzamalar, dişlerin yer değiştirmesi,
  • Ağızda kötü koku ve tat.

Diş yüzeyi temizliği, kök yüzeyi düzleştirmesi, küretaj işlemleri, oklüzal düzenlemeler cerrahi olmayan tedavilerimiz olduğu gibi cerrahi olarak da ciddi diş eti çekilmelerinin olduğu uygun yerlerde tekrar diş eti yapılması, dişeti büyümelerinin cerrahi tedavisi, dişeti hastalıklarına bağlı gelişen doku kayıplarını tedavi etmek için cerrahi uygulamalar, kemik greftleri, membran uygulamaları, yumuşak doku greftleri, dişeti estetiği için cerrahi uygulamalar kliniğimizde lokal anestezi altında yapılmaktadır.