Bizimle İletişime Geçiniz

Adres

İsa Divanlı Mah. Sarayaltı cad. Yağcı Ali Efendi Sit. B Blk. No: 2 (Eski Çarşı Polis Karakolu Arkası) Dulkadiroğlu / K.MARAŞ
Image

DİŞ BEYAZLATMA NEDİR?

Hidrojen Peroksit ve türevleri kullanılarak yapılan bir renk açma işlemidir. Beyazlatma işlemi ile sarı, kahverengi veya gri renkli dişleri olan hastaların daha beyaz dişlere sahip olmasını sağlar.

Ancak beyazlatma işleminin her hastaya uygulanması uygun değildir. Hastanın ağız hijyeni ve diş eti sağlığına göre buna hekim karar vermelidir.

Günümüzde hastaların kendi kendilerine uygulayabildikleri veya hekim tarafından hastalara uygulanan tipler olmak üzere birçok çeşit diş beyazlatma yöntemleri mevcuttur.

Evde uygulanan beyazlatma ürünlerinde düşük kuvvetli ajanlar kullanılır. Bunlar %10-%22’lik karbamid peroksit içeren jellerdir ki bunlar neredeyse %3 lük hidrojen peroksit konsantrasyonuna sahip jelle aynı etki gücüne sahiptir. Oysaki klinikte hekim tarafından uygulanan diş beyazlatma ürünlerinde %15 ile %43 arasında hidrojen peroksit konsantrasyonuna sahip jeller uygulanmaktadır. Bunun sonucunda da ofis tipi beyazlatma sistemlerinde çok daha çabuk ve etkili sonuçlar alınmaktadır. Ev tipi beyazlatma sistemlerinde hastaya uygun hazırlanan kişisel plaklar ile beyazlatma işlemi yapılmaktadır. Hasta beyazlatıcı jeli bu plak içine koyarak ağıza uygular. Her ne kadar kişisel plaklar da olsa bu plakların kenarından dişetlerine ve yumuşak dokulara sızıntı olur ve diş etlerinde irritasyona sebep olabilir. Ancak ofis tipi uygulamalarda hekim dişetleri ve yumuşak dokulara tam bir koruma sağlar. Ve ofis tipi beyazlatma sistemlerinde hastanın sağlığı ve beyazlatma etkisi açısından optimum sonuçlar elde edilir.

Ofis tipi beyazlatma nedir?

Bu yöntemde beyazlatma ürünü direkt olarak dişler üzerine uygulanır. Diş hekimi dişetlerini ve yumuşak dokuları beyazlatıcı ajanın etkisinden korumak için üzerine koruyucu jel sürer. Sonrasında özel ışık tipleri ile 30’ar dakikalık iki aşama şeklinde uygulanır. Sonuç hemen ilk 30-60 dakikalık uygulama sonucunda elde edilir. Elde edilen sonuç yeterli gelmezse hekim tarafından uygun görüldüğü sıklıkta ek seanslar uygulanabilir.

Beyazlatma işlemi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

İlk birkaç gün aşırı soğuk ya da sıcaktan kaçınılmalıdır. İşlem sonrası özellikle 3 gün her türlü renk verici yiyecek ya da içecek yasaktır. Çay, kahve, salçalı yiyecekler, çikolata, vişne, havuç gibi koyu renk barındıran gıdalardan uzak durulmalıdır. Özellikle ilk 3 gün çok hassastır, fakat idealinde 1 hafta–10 gün dikkat edilmelidir. Aksi takdirde elde edilen beyazlık geri dönecektir.

Beyazlatma İşlemleri Kimlere Uygulanmaz?

Beyazlatma işlemi 16 yaşından küçük hastalara uygulanmaz. Bu yaşlardaki hastalarda pulpa odası ve dişin sinirleri en geniş boyutlardadır. Beyazlatma uygulanırsa aşırı hassasiyet oluşur ve kanal tedavisi ile sonuçlanabilir.

Hamilelere, dişeti rahatsızlığı olan hastalara, aşırı hassas dişlere, hidrojen peroksite alerjisi olan hastalara beyazlatma uygulanmamalıdır.