Bizimle İletişime Geçiniz

Adres

İsa Divanlı Mah. Sarayaltı cad. Yağcı Ali Efendi Sit. B Blk. No: 2 (Eski Çarşı Polis Karakolu Arkası) Dulkadiroğlu / K.MARAŞ
Image

Pedodonti(çocuk diş hekimliği) nedir?

Bebeklerde dişlenme doğumu takiben yaklaşık 6. Ayda başlar ve yaklaşık 3 yaşına kadar tüm süt dişleri sürmesini tamamlamış olur. Dişler ağızda sürmeye başlamasıyla beraber anne ve babaların bebeklerinde ağız bakımına ve düzenli diş hekimi kontrollerine de başlaması gerekir.

Süt dişleri yapısal farklılıklarından dolayı aşınmaya ve çürüğe daha yatkındır. Yeterli bakım olmadığında süt dişlerinde oluşan çürükler, yeni süren daimi dişlerin sağlığını da olumsuz etkiler. Ve çocukta ağrı, enfeksiyon gibi kendine zarar verecek sorunlara yol açar. 6 yaşına gelindiğinde ise süt dişleri yerlerini daimi dişlere bırakmaya başlarlar. Bu durum ortalama 13 yaşına kadar devam eder.

Ağızda hem süt dişlerinin hem de daimi dişlerin yer aldığı 6-13 yaş arası bu dönemde çocuk hastaların ağız ve diş sağlıklarını korumak, ortaya çıkabilecek çeşitli problemleri önlemek, var olan hastalık ve anomalileri erken dönemde tespit ederek ilerlemeden tedavilerinin yapılmasını sağlamaktır.